Wychowanie cudzych dzieci

Anemia, zwana też niedokrwistością jest stanem, w jakim powraca do ograniczenia ilości czerwonych krwinek. Są drugie przyczyny powstania niedokrwistości w organizmie zdrowego człowieka: potrafi stanowić spowodowana utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów albo jeszcze w kontaktu ze ograniczeniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie wtedy jest odpowiednio często spotykanie wśród osób w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Lecz w przypadku osób przy okazji definicja anemii wygląda trochę inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do zwiększenia objętości krwi oraz jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest obniżona, niedokrwistość jest zatem zjawiskiem zupełnie normalnym. W porządku ciąży więc rozmawiamy o zaistnieniu anemii, kiedy powraca do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie zmienia to jednak faktu, że ważne niedobory czerwonych krwinek w układzie przyszłej mamy mogą doprowadzić do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W głównym trymestrze ciąży grozi to zaburzeniami implantacji zarodka, a nawet poronieniem. W następnym kwartale może sprawić do powstania wad rodzonych, a w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u kobiety ciężarnej są przede wszystkim spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Drugie to ciąża mnoga, niedobór witam i cenie odżywczych w diecie, na które zapotrzebowanie dość mocno wzrasta w momencie trafienia w ciążę. Leczenie anemii zależy z jej stopnia zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której uczestnikiem był brak żelaza, jest zawsze leczona doustnymi środkami zwiększającymi jego liczbę. Bardzo rzadko stawia się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, istnieje wtedy zawsze droga o moc krótsza niż w sukcesie przyjmowania suplementów diety. Zdarzają się przypadki, kiedy potrzebna będzie dodatkowo transfuzja krwi – dzieje się tak zwłaszcza w sprawach obfitego krwawienia, na przykład podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość łatwo rozpoznawalnym, jej przejawami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, kłopoty z sławą i koncentracją, zawroty głowy.

Jeśli to, będąc w ciąży, zauważysz u siebie któryś z przytoczonych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z specjalistą, ponieważ nieleczona anemia może wykonać do wielkich uszkodzeń płodu, i nawet do jego śmierci.