Tradycja choinka i szopka znaczenie

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje to kwestie. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej zarówno ciastka również indywidualnego sposobu słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest historia choinki i dlaczego jest właściwie obowiązująca w świątecznej tradycji?

Istnieje wiele teorii, które informują o tym, skąd przyjęła się tradycja świątecznego drzewka. Występuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Choć w chwila bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stanie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie przenosząc się do nauk, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się pracownika z Bogiem. System ten szybko rozpowszechnił się na pełen świat. Można zatem powiedzieć, że obecnie nie lecz w Polsce, ale i a indywidualnych krajach Europy zaś w Ameryce na wielka przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na powierzchni ostatnich 30 lat można zauważyć dużą nowość w modzie choinkowej. Tak to, dawniej bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane wiązane ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie niestety było kiedyś o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby były w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jak dodatek stanowiły tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które posiadały być kojarzone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wzorów i kolorów świątecznych ozdób jest mocna do opisania, ale w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż jako typy, doświadczała kolei w branży trendów dotyczących jej przystrajania. Aczkolwiek nie poprawiłoby się to, iż od momentu ubrania ważnej w treści choinki przez Luthera, zwyczaj tenże dużo głęboko zakorzenił się w kulturze świątecznej oraz bierzmy nadzieję, że nieprędko przeminie.