Szkolenia pracownikow fizycznych

Wędlinami określa się rozmaite wyroby mięsne powstałe z materiału rozdrobnionego, z serii wędzonki to mięsne przetwory wykonane z jednego kawałka peklowanego mięsa. Peklowanie to i proces technologiczny, który polega na działaniu solanki lub mieszanki peklującej na mięso. Efektem omawianego procesu jest zachowanie barwy oraz wytworzenie charakterystycznego mięsnego stylu oraz zapachu. Hurtownie wędlin dzięki peklowaniu dokonują przedłużenia trwałości swoich produktów poprzez zahamowanie wzrostu bakterii chorobotwórczych i gnilnych. Dzięki temu klienci mogą dłużej zajmować się smakiem ulubionych przetworów mięsnych bez obawy, że pomimo trzymania w lodówce przedwcześnie się zepsują.

Drinku z największych przetworów mięsnych oferowanych przez hurtownie wędlin jest tradycyjna szynka, najczęściej pochodzenia wieprzowego. Szynka pozyskiwana jest z tylnej tuszy świni lub dzika, stanowi wyrób garmażeryjny oferowany jako produkt schłodzony bądź mrożony z kością lub bez. Prawidłowa barwa mięśni w szynce powinna kryć się w charakterze między jasnoróżowej po czerwoną, i tłuszcz pewno istnieć zabarwiony na biało, z odcieniem śmietankowym lub różowawym. Drugim w pór najbardziej powszechnym wśród polskich konsumentów rodzajem wędliny jest słynna na wszystkim świecie kiełbasa. Otóż klasyczna kiełbasa więc nic dziwnego niż solone, zmielone mięso wieprzowe z dodatkiem przypraw oraz wprowadzone do osłonki celulozowej lub jelita.

Specyficzne warunki klimatyczne w polskim kraju doprowadziły do ostatniego, że w Polsce kiełbasę utrwalano poprzez wędzenie zamiast przez naturalny proces suszenia, jak w krajach śródziemnomorskich o niższej wilgotności powietrza. Niekiedy hurtownie wędlin mianem kiełbasy określały wyrób wędliniarsko-garmażeryjny zawierający nie tylko mięso wieprzowe, ale również duże domieszki mięsa innych zwierząt rzeźnych (np. wołowiny, koniny, jagnięciny, drobiu, królika, nutrii bądź osła). Powodem takich prac były powody ekonomiczne, albowiem wieprzowina uchodziła za kosztowny surowiec, ponieważ jej brak uzupełniano innymi sposobami mięs. W współczesny technologia utrwalił żywy do tej chwile stereotyp głoszący, iż salami wytwarzane jest z oślego mięsa, frankfurterki produkuje się z nutrii, kabanos z koniny, zaś parówki zawierają mięso drobiowe.