Stosunki miedzynarodowe literatura

Kontakty międzynarodowe są niezwykle powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w naukach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, natomiast nie po paru miesiącach, jak toż chodziło wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Jazda na drugi kraj świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy jedynie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo innych dróg współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się większe i popularniejsze, a co wewnątrz tym chodzi - także znacznie częstsze. Obecnie bez problemu można przyjąć się na kolejny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa cywilizacja oraz inne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot dodatkowo można wylądować w Azji, w Afryce czyli na ciekawej wyspie. Dostosowuje się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Zgody Europejskiej i wszelki jej mieszkaniec może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka zamierza otrzymać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie istotne są w obecnym sukcesie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zdobyć rynki międzynarodowe, bezpośrednio dołączając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie łatwo w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na poziomie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To cenne w dawnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na szczęściu transakcji.