Psychotropy czyli leki psychoaktywne

Po zgłoszeniu się do lekarza psychiatrycznego i odbyciu pierwszej rozmowy rozpoznawczej, otrzymaliśmy diagnozę oraz listę leków, które musimy zażywać w celu wspomożenia naszego powrotu do zdrowia. Mowa oczywiście o lekach psychotropowych. I o ile zapewne wszyscy słyszeli określenie psychotropy, tak zapewne nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, czym one naprawdę są oraz jak wpływają na nasze zdrowie tak samo psychiczne, jak i fizyczne.

Psychotropy to określenie służące do nazwania leków stosowanych w leczeniu psychiatrycznym. Jak wiadomo jednak, choroby psychiczne nie należą do schorzeń, które można w łatwy i szybki sposób wyleczyć, tak więc psychotropy są przygotowane w taki sposób, aby można je było stosować stosunkowo bezpiecznie przez dłuższy czas, od dwóch do nawet ośmiu czy dziesięciu lat. Ten rodzaj leków bezpośrednio działa na mózg w celu wspomożenia terapii, dlatego krążą opinie, iż ich pomoc jest znikoma, dodatkowo porównywalna do prania mózgu, a ich długotrwałe stosowanie prowadzi do nadmiernego otępienia.

Czytając opinie krążące w sieci odnośnie przyjmowania antydepresantów można wywnioskować, że ich zażywanie skutkuje wielkim cierpieniem dla pacjenta i jego rodziny, ponieważ może z dotychczas jedynie lekko niestabilnej osoby uczynić agresywnego szaleńca. Osoby stosujące środki antydepresyjne przyznają, że zażywanie tego rodzaju leków to bezpośrednie igranie z psychiką człowieka, która chowa w sobie wiele mrocznych tajemnic. Jednak niezależnie od historii, które obiegają internet i narastają do rangi ogólnoznanych opowieści osoby, które mają za sobą kurację psychotropami przyznają, że udało im się wyjść z choroby jedynie dzięki wsparciu współczesnej, dobrze rozwiniętej farmakologii. Czy zatem przyjmowanie środków antydepresyjnych jest bezpieczne i, co ważniejsze, bezpieczne?

Psychiatrzy zgodnie obalają mit, że leki antydepresyjne mogą w bezpośrednim stopniu doprowadzić do czynów samobójczych leczonych nimi pacjentów. Dodatkowo przyznają, że to nie sam fakt brania tego typu leków jest szkodliwy, ale ich niewłaściwe dobranie. Osoby z silną depresją, które decyzją lekarza otrzymały dawkę środka antydepresyjnego przyznają, że oczywiście, po przyjęciu lekarstwa odczuły silną zmianę osobowości – z otępiałego depresją odludka stawały się niebezpiecznymi szaleńcami lub na odwrót. Jednak nie zaprzeczają, że tylko dzięki rozpoczęciu kuracji psychotropami były w stanie unormować swój stan i chociaż leczenie lekami psychotropowymi jest długotrwała oraz męcząca, ich stan zmienia się jedynie na lepsze.