Pomoc psychologiczna dla dziecka

Jeśli wydaje się nam, że dziecko z racji swojego wieku nie potrzebuje wsparcia psychologa, to jesteśmy w ogromnym błędzie. To absolutnie nie prawda, że problemy natury psychicznej pojawiają się u człowieka w wieku dorosłym. Takie myślenie jest stereotypowe. Dzieci również potrzebują wsparcia, by potrafiły radzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi codzienność.

Gdy dziecko trafia już do specjalisty, nie traktujmy go jako gorszej kategorii. Absolutnie nie wolno nam tego zrobić. Dziecko musi czuć, że jest przez nas kochane i w pełni akceptowane. A wizyta z nim u specjalisty, jakim jest psycholog dziecięcy Kraków to jedynie efekt naszej troski i tego, że chcemy mu pomóc. Jeżeli dziecko będzie czuło, że wizyta nie czyni go w naszych oczach gorszym, szybciej otworzy się na współpracę z psychologiem. A to bardzo ważne, dla uzyskania optymalnych efektów terapii.

Kiedy należy zgłosić się z dzieckiem do psychologa? Wszelkiego rodzaju zachowania, które w naszym mniemaniu nie są prawidłowe, wszelkie zauważone przez nas zaburzenia powinny być skonsultowane ze specjalistą. Jeśli dziecko na przykład ma złe relacje z kolegami i z koleżankami w szkole, czy też boi się w ogóle do szkoły pójść, to powinniśmy zareagować. Pamiętajmy, że takie zachowania nie są normalne, ale patologiczne. Nie tylko sprawiają, że dziecko zachowuje się niewłaściwie, ale też pogłębiają jego problem natury psychicznej. Nie bagatelizujmy ich. Postarajmy się za to znaleźć przyczynę. Oczywiście nie samemu, bo tak się nie da. Nie mamy do tego odpowiednich predyspozycji. Ale właśnie poprzez wizytę u specjalisty.

Wybierając psychologa na konsultację dla naszego dziecka, szukajmy zawsze osoby, która już na dzień dobry wykazuje się ciepłym i życzliwym podejściem. Atmosfera, jaką psycholog wytwarza w swoim gabinecie ma ogromne znaczenie dla efektów spotkania. Dziecko musi przy nim czuć się dobrze. Musi odnajdywać w psychologu pewną tarczę przed złymi emocjami i mieć poczucie bezpieczeństwa w jego towarzystwie. Musi też mieć poczucie, że cokolwiek nie powie, psycholog będzie stać po jego stronie, że będzie go rozumieć.