Komunikacja interpersonalna szkolenie

Kontakty międzynarodowe są bardzo znane w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w strefach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, i nie po kilku miesiącach, kiedy więc pozostawało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Podróż na nowy koniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy tylko kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom – prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych propozycje współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się większe oraz tańsze, i co wewnątrz tym idzie – także bardzo częstsze. Obecnie bez kłopotu można otrzymać się na następny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa sztuka oraz zagraniczne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także można wylądować w Azji, w Afryce czy na tropikalnej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Grupy Europejskiej i każdy jej mieszkaniec może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która chce pozyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na stanowisku odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo prestiżowe są w współczesnym faktu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zająć targi międzynarodowe, bezpośrednio wchodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać także spotkania polityczne na stanie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To korzystne w dużych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na szczęściu transakcji.