Komunikacja emocjonalna

Kontakty międzynarodowe są bardzo powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w strefach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, i nie po paru miesiącach, jak toż pozostawało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Podróż na kolejny kraj świata nie posiada już lat, ale wystarczy tylko parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom – prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo innych oferty współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się bliższe i dostępniejsze, oraz co wewnątrz tym idzie – i wiele częstsze. Obecnie bez problemu można zdobyć się na drugi kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna cywilizacja oraz kolejne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot dodatkowo można wylądować w Azji, w Afryce lub na egzotycznej wyspie. Wymienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Grup Europejskiej a wszelki jej człowiek może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która planuje osiągnąć nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo poważne są w niniejszym przypadku tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może podbić rynki międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie łatwo w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To ważne w dawnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na powodzeniu transakcji.