Jak wyglada odpylanie w fabryce

system magazynowyWMS - Informatyczne systemy magazynowe w logistyce

Fabryki produkują każdego dnia różnego rodzaju odpady, ścieki, a także zanieczyszczenia powietrza. Są to cząsteczki na tyle drobne, że nie ma możliwości uniknięcia ich wytwarzania poprzez zmiany w konstrukcji danej maszyny, czy poprzez zmiany w sposobie wytwarzania danego dobra. I to nie zawsze ze względu na brak możliwości technologicznych czy finansowych – po prostu może okazać się, że system nie produkujący zanieczyszczeń będzie jednocześnie mniej wydajny, a więc nieopłacalny dla fabryki.

Są to jednak zanieczyszczenia na tyle poważne, że ucierpieć może na ich obecności człowiek, który każdego dnia narażony jest na ich wdychanie. Cząsteczki pyłu, bez względu na jego pochodzenie, mogą nam szkodzić nie tylko dostając się do dróg oddechowych. Również nasze oczy, usta czy skóra mogą ucierpieć na kontakcie z pyłkami unoszącymi się w powietrzu, a wyprodukowanymi przez maszyny, przy których systematycznie, 8 godzin dziennie pracujemy.

Nie zawsze wpływ takich pyłów na nasz organizm będzie odczuwalny – w końcu nasi przodkowie latami mieszkali pod dachem pokrytym azbestem, zanim okazało się, że chorują na pylicę płuc. Lepiej jednak zapobiegać tego rodzaju chorobom będącym bezpośrednim wynikiem działania pyłów wytwarzanych w naszym miejscu pracy, niż je leczyć. Dlatego zaleca się zainstalowanie systemu cyclone, czyli cyklonów odpylających, które montowane na halach produkcyjnych i w hutach pozwalają szybko ściągać wszelkie pyły i opary, oraz neutralizować je. Działa to podobnie jak filtr do czajnika – cząsteczki zanieczyszczeń nie przedostają się przez barierę filtrującą, dzięki czemu powietrze jest skutecznie oczyszczone w sposób mechaniczny z wszelkich zanieczyszczeń.

Dzięki montowaniu systemów odpylających przedsiębiorcy, którzy zatrudniają na co dzień dziesiątki, a nawet setki pracowników produkcyjnych na halach, mogą zapewnić sobie bezpieczeństwo wynikające z tego, że wymogi dotyczące zapewnienia pracownikom miejsca pracy czystego i pozbawionego zagrożeń zostały spełnione. Oprócz tego pozostaje jeszcze aspekt ekologiczny. Nie da się ukryć, że przedsiębiorstwa produkcyjne produkują i tak sporo odpadów, a nasze powietrze i tak jest dostatecznie zanieczyszczone. Nie powinniśmy dodatkowo go truć, więc jeśli mamy możliwość eliminowania pyłów dostających się do środowiska, to koniecznie zamontujmy system odpylający.