Awaria kasy fiskalnej a sprzedaz czy jest mozliwa

Z kasą fiskalną posnet bingo spotykamy się w wielu miejscach. Nie są to już tylko sklepy spożywcze, czy markety. Coraz częściej widzimy kasę w miejscach usługowych, czy nawet taksówkach. Również kiedy kupujemy przez Internet, do zamawianego produktu powinien być dołączony dowód sprzedaży w postaci paragonu. Jest to sposób rozliczania się przed organami podatkowymi. Kopie paragonów są dowodami na prowadzenie działalności.

Ale co ma zrobić przedsiębiorca, kiedy kasa fiskalna odmówi mu posłuszeństwa? Czy może on nadal sprzedawać? Dobrze o tym pomyśleć, zanim zdarzy się coś takiego. Idealnym rozwiązaniem będzie rezerwowa kasa rejestrująca. Można z niej skorzystać, gdy kasa główna się popsuje. Co prawda nie trzeba jej posiadać, ale sprawi ona, że nadal będziemy mogli obsługiwać klientów.
Odpowiednie przepisy bowiem mówią o tym, że podatnik ma obowiązek ewidencjonować obroty i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej. Gorzej jest jednak, jeśli takiej kasy nie posiadamy. Co mówi prawo, otóż – w przypadku gdy ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej jest niemożliwe, podatnik nie może dokonywać sprzedaży. Lepiej zatem kasę taką posiadać. Czy możemy ją normalnie podłączyć i na niej pracować? No nie…Podczas zmiany takiej kasy, powinien sprzedawca, a właściwie właściciel powiadomić o tym Urząd Skarbowy. Musi złożyć dokument o awarii sprzętu, a także
informację o zastąpieniu zepsutego sprzętu rezerwowym. Oczywiście rezerwowa kasa rejestrująca musi znajdować się tam, gdzie prowadzona jest sprzedaż.

Ale przecież nie musimy posiadać kasy zastępczej, rezerwowej. I co wtedy? Trzeba niestety zaprzestać sprzedaży. Należy powiadomić serwis naprawiający kasy fiskalne o takiej awarii, a także organy podatkowe o zaprzestaniu ewidencji aż do czasu naprawy kasy fiskalnej. I najważniejsze – trzeba poinformować klientów o przerwie w sprzedaży. Niezastosowanie się do tego przepisu, grozi wysokimi karami pieniężnymi.
Nie jest to zatem sytuacja komfortowa, wręcz przeciwnie, może oznaczać dla nas niemałe kłopoty. Może zatem warto pomyśleć nad taką kasą rezerwową i mieć ją zawsze pod ręką. Łatwiej powiadomić urząd, że przechodzimy na inną kasę, niż czekać na naprawę naszej. Czasem bije ta utrata dochodów w nas, ale bardziej w przyzwyczajonych do nas klientów.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl